Poradnik segregacji

12 PORAD UŁATWIAJĄCYCH
SEGREGACJĘ

1

Zużyte opakowania po jogurtach, puste słoiki z resztkami sosów itp. Czy mamy je myć przed wyrzuceniem do kosza?

Nie powinno się myć opakowań. Opakowania należy jednak opróżniać. Nie wyrzucajmy do śmieci w połowie pełnego słoika z dżemem lub kubeczka z jogurtem.


2

Co z kopertami z folią BĄBELKOWą lub kartonowymi paczkami oklejonymi taśmą?

Z papierowych lub kartonowych pudeł, należy usunąć taśmę klejącą i wyrzucić ją do pojemnika na odpady zmieszane, a same pudełka zgnieść i wrzucić do pojemnika na papier.
W przypadku kopert z folią bąbelkową należy oddzielić folię w od papieru i wrzucić do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych, a papier do pojemnika na papier.


3

Co ze szklanymi butelkami na perfumy lub inne kosmetyki? Często mają na stałe przymocowane metalowe lub plastikowe elementy…

Opróżnione szklane butelki po perfumach lub innych kosmetykach należy wrzucić do pojemnika na odpady szklane, a plastikową lub metalową nakrętkę do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. W przypadku, gdy opakowanie nie da się rozdzielić na elementy, należy wrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane.


4

Gdzie wyrzucić mokry ręcznik papierowy lub zużyte chusteczki?

Uwaga! Zużytych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych nie wyrzucamy do pojemnika na papier. Wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane!


5

A paragony, lakierowane ulotki i kolorowe magazyny z „błyszczącymi” stronami?

Paragony ze sklepu lub z bankomatu wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Papier pokryty tworzywem sztucznym np. lakierowany, powleczony folią również wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.


6

Gdzie pozbywać się blistrów po lekach? A gdzie wrzucać przeterminowane leki?

Puste opakowania po lekach w postaci blistrów należy wrzucać do pojemnika przeznaczonego na odpady zmieszane. Leki, zarówno te zdatne do użycia, jak i przeterminowane, uznaje się za niebezpieczne odpady. Nie można ich więc ot tak wyrzucić. Niepotrzebne, przeterminowane leki koniecznie trzeba oddać do specjalnych pojemników, które znajdują się w aptekach i przychodniach.
Puste tekturowe kartoniki po lekach wrzucamy do papieru.


7

Gdzie wyrzucać kartony po mleku lub napojach – niby są kartonowe, ale wewnątrz jest aluminiowa wyściółka?

Kartony po mleku i po napojach wyrzucamy do pojemnika na odpady z metali i tworzyw sztucznych.


8

Gdzie mają trafiać skorupki od jajek, gdzie same jajka, a gdzie wytłaczanki?

Skorupki jajek należy wrzucać do pojemnika na BIO odpady, natomiast zawartość jaja do pojemnika na odpady zmieszane (większość gmin przekazuje odpady bio do instalacji, które przetwarzają odpady pochodzenia roślinnego). Z kolei kartonowe opakowania po jajkach należy wyrzucić do pojemnika na papier.


9

Gdzie powinny trafiać drewniane elementy, np. wykałaczki, patyczki po lodach czy drewniane pałeczki?

Wykałaczki, drewniane patyczki i pałeczki wyrzucamy od pojemnika na odpady zmieszane.


10

Czy do dużego kontenera na papier lub na szkło można wrzucać gazety lub butelki w torbach foliowych, czy trzeba wyrzucić do nich wyłącznie samą zawartość?

Zawartość torby należy wrzucić do odpowiedniego pojemnika, a worek foliowy do pojemnika na plastik i tworzywa sztuczne.


11

Co zrobić z drobnymi elektrośmieciami, jak np. baterie?

Zużyte baterie i zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) to odpady niebezpieczne. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do odpadów zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u.


12

Co zrobić ze starymi ubraniami ?

Zniszczone ubrania należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub dostarczyć do PSZOK-u.

Co się dzieje, gdy się pomylimy?


W całej Polsce zmieniły się przepisy dotyczące odpadów i ich segregacja stała się obowiązkowa. Każdy z Państwa zapłaci taką samą opłatę za śmieci segregowane.
Niestosowanie się do zasad segregacji odpadów może oznaczać większe wydatki. Według nowych stawek przyjętych na całym terenie Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”, za niesegregowane odpady trzeba będzie zapłacić dwa razy więcej niż za śmieci segregowane!
Firma odbierająca odpady może stwierdzić, że nasze śmieci nie są prawidłowo posegregowane. Wtedy za dany miesiąc możemy zapłacić podwójną stawkę!
Warto więc przestrzegać zasad.